NMI 2014 — Sál č. 300

13.30 (20 min)Vlastní kniha snadno a rychle

Ján Simkanič

13.50 (5 min)-

13.55 (20 min)Mapování a predikce kriminality

Jan Cibulka

14.15 (5 min)-

14.20 (20 min)Kdo je na špičce slídilského ledovce v roce 2013?

Václav Novák

14.40 (5 min)-

14.45 (20 min)Zveřejňování státních smluv je skvělé. Samo o sobě však problémy neřeší.

Peter Kunder

15.05 (40 min)Coffee break

15.45 (20 min)Vizualizujeme politiku

Kamil Gregor

16.05 (5 min)-

16.10 (20 min)Decentralizovaná budoucnost sociálních médií

Jan Vlnas

16.30 (5 min)-

16.35 (20 min)Skutečná data o nový médiích ve zdravotnictví

Tomáš Pruša

16.55 (5 min)-

17.00 (30 min)Dáme práci - na cestě mezi akademickým a soukromým sektorem

Eliška Hutníková, Vojtěch Hýža, Josef Šlerka

edit

Vlastní kniha snadno a rychle

Starts at 13.30 (20 min)
Ján Simkanič

K vydání vlastní knihy dnes nepotřebujete ani nakladatelství, ani složité vydavatelské znalosti. Technologie jsou tak jednoduché, že svůj obsah může v tištěné i elektronické podobě vydat úplně každý sám. Na konkrétním příkladu knihy České nesvědomí si ukážeme podrobný návod, jak jednoduše vydat vlastní knihu a e-knihu, co všechno je k tomu potřeba, na co nezapomenout a jestli vám za to v dnešní době někdo zaplatí. Můžete už teď tipovat, kolik se s tím podařilo vydělat. A začít přemýšlet nad tím, co vydáte vy sami.

×

Mapování a predikce kriminality

Starts at 13.55 (20 min)
Jan Cibulka

Policie pod vlivem anglosaské praxe plánuje zavést masivní systém na analýzu a predikci kriminality (součástí mají být i nově centralizované přestupky či demografické informace a data ze sociálních systémů). Na cestě číhá řada úskalí, mimo jiné sociálně homogenní obyvatelstvo, vachrlaté IT systémy policie a v neposlední řadě i dravé firmy, které by rády prodaly svá řešení. Na pozadí toho všeho ale jde o naše soukromí a prostou lidskou důstojnost.

×

Kdo je na špičce slídilského ledovce v roce 2013?

Starts at 14.20 (20 min)
Václav Novák

Ceny velkého bratra (Big Brother Awards) udílí sdružení Iuridicum Remedium na základě hlasování odborné poroty každý rok. Kdo a proč vyhrál letos a komu cena jen těsně unikla?

×

Zveřejňování státních smluv je skvělé. Samo o sobě však problémy neřeší.

Starts at 14.45 (20 min)
Peter Kunder

Jakkoliv dobře vypadají nedomyšlené řešení, chyby dostanou příležitost aby se projevily. Plán opravovat chyby za pochodu nemusí být nejen dostatečný, ale ani reálný. Slovenský příběh: v čem se naplnily - av čem ne - očekávání od povinného zveřejňování smluv státu. Překvapení a (možné) poučení ze zveřejnění nejrozsáhlejšího veřejného souboru dat v SR.

×

Vizualizujeme politiku

Starts at 15.45 (20 min)
Kamil Gregor

Prezentace představuje nástroje vizualizace politiky používané sdružením KohoVolit.eu, jako jsou interaktivní volební mapy, modely hlasování v zákonodárných sborech a dalších kolektivních orgánech či vizualizace legislativního procesu pomocí analýzy sítí a Sankeyho diagramů. Tyto nástroje umožňují získat nové informace o politických jevech pomocí vhodné redukce a zobrazení komplexních datových struktur a srozumitelně je předat laickému publiku.

×

Decentralizovaná budoucnost sociálních médií

Starts at 16.10 (20 min)
Jan Vlnas

Zatímco Twitter prodává dojem vlastní zajímavosti ve 140 znacích, YouTube televizní reklamu přenesenou do vašeho telefonu a Facebook fotky z vaší dovolené, ve stínu titánů vznikají projekty, snažící se vymanit web z jejich autokracie. Od federovaných alternativ Facebooku pro váš server až po distribuované mikroblogy postavené na součástech Bitcoinu a BitTorrentu, všichni mají společný cíl: decentralizace. Mohou uspět?

×

Skutečná data o nový médiích ve zdravotnictví

Starts at 16.35 (20 min)
Tomáš Pruša

Se vzrůstajícím zájmem o nová média ve zdravotnictví vzrůstá potřeba informací o jejich skutečném využívání. Výsledky analýzy více než 300 subjektů z této oblasti za poslední 4 roky poskytují srovnání nových médií v ČR, v Evropě a v USA. Získané výsledky potvrdily některá doporučení pro jejich využívání v oblasti zdravotnictví. Možnosti nových médií budou demonstrovány na základě výsledků analýzy šíření chřipky v těchto médiích v porovnání se skutečnými daty o jejím výskytu v ČR.

×

Dáme práci - na cestě mezi akademickým a soukromým sektorem

Starts at 17.00 (30 min)
Eliška Hutníková, Vojtěch Hýža, Josef Šlerka

Prezentace průběžných výsledků projektu Dáme práci, který na příkladu nabídek a poptávek práce ukazuje jak propojit akademický svět se světem komerčním. Projekt se věnuje problematice párování pracovních míst s nezaměstnanými skrze sémantická data a na jeho řešení se podílejí lidé ze Studia nových médií, DERI v Galway a University v Tilburgu. Přijďte se podívat na jeho průběžné výsledky a vyzkoušet aplikaci, která vzniká. Dozvíte se nejen o plášti, ale také o obsahu mnohem více než bývá zvykem.

×